Blog

Bianet: “Kimsesiz” ya da bir evsizin resimli hikayesi

Ginko Çocuk’un “Kimsesiz” adıyla yayınladığı kitabında Sarah V. çocuk edebiyatında pek az yer bulan büyük toplumsal sorunlardan birine, evsizliğe eğiliyor.

Ginko Çocuk, Sarah V.nin çocuk edebiyatında pek az yer bulan büyük toplumsal sorunlardan birine, evsizliğe eğildiği “Kimsesiz” adlı kitabını yayınladı.

Daha önce “Akim Koşuyor” adlı kitabı da Ginko Çocuk tarafından yayınlanan Claude K. Dubois, “Kimsesiz”in resimlerini çizdi.

Her iki ismin buluşmasından ortaya, çoğunluğun görmezden gelmeyi yeğlediği evsizlere bir yüz ve kişilik kazandıran, konuya acıma duygusu yerine (içimizdeki) çocuk duyarlılığıyla yaklaşan, önyargı ve korkularımızı sarsan, gücü kendinde saklı bir resimli kitap çıktı.

Ferhat Sarı tarafından Türkçe’ye çevirilen kitabın arka kapağında, kitapla ilgili şöyle yazıyor:

“Kimsesiz, sokakta yaşıyor. Buz gibi havalarda yatabileceği korunaklı bir yerin, içini ısıtacak sıcak bir çorbanın özlemini çekiyor. Ama aşevinde sıra ona geldiğinde ismini hatırlayamıyor. Eli mahkûm yoluna devam ediyor: karnında ve yüreğinde kocaman bir boşlukla. Ama birden karşısında bir çocuk beliriyor…”

(FD)

Kaynak

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uygulama: Bağımsız Atölye