Blog

Bianet: Ginko Çocuk’tan İki Yeni Hikaye Kitabı

Ginko Çocuk Will Gmehling’in “Frida ile Mandalina” ve Armin Greder’in “Ada” adlı hikaye kitaplarını yayınladı.

Daha önce Will Gmehling’in “Bizim Evin Halleri” adlı kitabını yayınlayan Ginko Çocuk, şimdi de aynı yazarın Frida ile Mandalina kitabını okuyucu ile buluşturuyor.

Odağında sevginin yer aldığı resimli bir ilk okuma kitabı olan Frida Ve Mandalina’nın kahramanı Frida, uzun süredir hayvan barınağında yaşayan çok yaşlı bir köpek. Onun, barınaktaki diğer köpeklerin desteğiyle bir aileye kavuşma macerası hüzünlü olduğu kadar da komik sahnelerle dolu.

Yaşlılık, yalnızlık, her şey para ile satın alınabilir yanılgısı, din sömürüsü ve özgürlük tutkusu gibi konulara odaklanan hikayede, yazar birçok göndermede bulunsa da hikâyesini esas olarak küçük bir kızla yaşlı bir köpeğin sarsılmaz dostluğu üzerine kuruyor.

Arka kapak yazısı

Frida, uzun süredir barınakta yaşayan yaşlı bir köpek. Arkadaşları, onun da bir aileye kavuşması için biraz boya ve çokça hile içeren çılgın bir plan yapıyor. Üstelik işe de yarıyor. Mandalina daha ilk bakışta Frida’dan başka köpek istemediğini anlıyor. Beklenmedik bir yağmur boyanın hakkından gelince de can dostundan vazgeçmiyor. Babasının aksine! Dolandırıldığını düşünen adam, Frida’yı geri vermek ve ödediği paranın iadesini istiyor…

Hayvan sevgisi, yaşlılık ve dostluk üzerine mizah yüklü bir hikâye…

Armin Greder’in “Ada”sı

Ginko Çocuk’un diğer bir kitabı da Armin Greder’in Ada adlı hikayesi.  Birçok uluslararası ödülün sahibi sanatçı Armin Greder’in en önemli eseri Ada’sında sonrasında yaşananlar “Bu nasıl bir resimli kitap?” dedirtecek türden.

Denizde bir ada. Fırtına ve kaderin o adaya sürüklediği bir yabancı. Ve onun neden geldiğini, adalarında ne aradığını, onunla ne yapacaklarını bilmeyen insanlar…

Bu gündelik bir hikâye diyor Greder ve o uzak denizin uzak adasında çığırından çıkan olaylara sokakta, okulda, ekranlarda her gün şahit olduğumuzun altını çiziyor.

Arka Kapak yazısı

Bir sabah Adalılar sahilde bir adam buldular: Onlar gibi değildi…

Bize yabancı olan korku uyandırır. Peki korku ne zaman nefrete dönüşüp insanlıktan çıkar? En önemlisi de nasıl? Ödüllü sanatçı Armin Greder bu soruları yüzümüze ayna tutarak yanıtlıyor. Ada, yalnızca gündelik bir hikâye değil, her yaştan okurun ilgisini hak edecek kadar da gerçek!

Her iki kitabın çevirisini  Çağla Vera Kılıçarslan çevirdi. (FD)

KAYNAK: bianet

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uygulama: Bağımsız Atölye