100 Yıldızla Evrenin Hikâyesi

Florian Freistetter

Florian Freistetter  100 yıldızın hikâyesini anlattığı kitabında bizi evrende yolculuğa çıkarıyor. Büyük patlamadan Noel yıldızına, oradan da galaksimizde bulunan 1,7 milyar yıldızı incelemek üzere gönderilen Gaia uzay aracına giderken evrenin geçmişi kadar geleceği hakkında da fikir sahibi oluyoruz.

Gökyüzünde bir insanın tasavvur edebileceğinden fazla yıldız var, üstelik de hepsi evren hakkında bir hikaye anlatıyor. Gramma Draconis sayesinde dünyanın kendi ekseninde döndüğünü biliyoruz, 61 Cygni evrenin büyüklüğünü sır olmaktan çıkardı. Yıldızlar bize siyah deliklerin nasıl işlediğini gösteriyor, dinazorların neden yok olduğunu açıklıyor, bizi dünya dışı yaşam arayışına çıkarıyor ve uzayda nasıl yolculuk edip başka gezegenlerde koloni kurabileceğimizi öğretiyor.

2019’da Avusturya’nın en iyi bilim kitabı seçilen bu kitap gece göğüne baktığında merak duygusunu dizginleyemeyen her yaştan okuru cezp edecek…

 

Kitap Detayları

Çevirmen

Sayfa Sayısı

296

Yazar Hakkında

Florian Freistetter

Florian Freistetter

Türkiyeli okurun Kadehteki Göktaşı kitabıyla tanıdığı yazar Florian Freistetter Viyana Üniversitesi'nde astronomi eğitimi aldı. Doktora tezini küçük gezegenler üzerine yapan Freistetter Viyana, Jena ve Heidelberg'de üniversitelere ait gözlemevlerinde çalıştı. 2008'de en çok okunan Almanca blilim bloglarından biri olan Astrdicticum simplex astronomi blogunu hayata geçiren Freistetter bilimsel araştırmalarını ve yazı çalışmalarını Jena’da sürdürüyor.
Eserleri birçok saygın ödüle layık görülen Freistetter’in 100 yıldızla evrenin hikâyesi 2019’da Avusturya’nın en iyi bilim kitabı seçildi.