Atalarımız kim?

Anna Alter & Brigitte Senut

Kuyruksuz maymunlar, insan, henüz bilmediklerimiz…

Atalarımız kim?  İlk insanlar nerede yaşadı? Ne zaman iki ayak üzerine dikilip yürümeye başladık? Dili kullanmaya nasıl geçtik? Diğer canlılara oranla insan beyninin bunca gelişmesinin nedeni nedir? Evrim tarihinde kadın ve erkek hangi rolleri üstlendi?

Ginko Çocuk’tan çıkan yeni bilim serisi Bilginlerin Omuzları Üzerinde’nin ikinci kitabı Atalarımız Kim? Kuyruksuz Maymunlar, insan, henüz bilmediklerimiz… hepimizin merak ettiği bu ve daha nice soruya yanıt arıyor.

Popüler bilim gazeteciliği yapan, çocuklara bilimi sevdiren kitaplarla kendinden söz ettiren Anna Alter, bu kitapta, bilimin ulaştığı son noktadan konuya bakan dünyaca tanınmış paleontolog Brigitte Senut ile elbirliğiyle insan evriminin heyecan dolu tarihini açıklıyor. Henüz çözülmemiş gizemler üzerinde düşündüren, genç okuru bilimsel fikir üretmeye davet eden eserde kısa duru metinlere, eğlenceli renkli çizimler eşlik ediyor.

kitaba göz at

atalarımız etkinlik

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Sayfa Sayısı

48

Boyutlar

21 x 25 cm

Kağıt Cinsi

Holmen 70 gr

Cilt Tipi

Karton Kapak

ISBN

978-605-70509-9-1

Yazar/Çizer Hakkında

Anna Alter & Brigitte Senut

Anna Alter & Brigitte Senut

ANNA ALTER
Polonya kökenli Fransız astrofizikçi, bilim gazetecisi ve yazar Anna Alter “Science et Vie”, “L'Événement du jeudi”, “La Recherche”, “Marianne” gibi günlük, haftalık ve aylık basın organlarında çalışmıştır. Şu an freelance gazeteci olarak çalışan Alter kendi kitaplarının yanı sıra pek çok popüler bilim kitabını yayına hazırlamıştır.

BRIGITTE SENUT
Fransız jeolog ve paleontolog Brigitte Senut ülkesinin en prestijli kurumlarından biri olan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde profesör olarak görev görev yapmaktadır. Kuyruksuz maymunların ve insanın evrimi alanlarında uzman olan Senut, 1986 yılından bu yana Afrika’daki pek çok büyük keşif çalışmasına katılmıştır. Eşi Martin Pickford’la birlikte bir dizi kuyruksuz maymun ve insan fosilini açığa çıkartmış olan Senut’nün ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği “Orrorin tugenensis“ keşfi, insan evriminin tarihine önemli bir katkı olmuştur. Senut bu çalışmalarından dolayı ülkesinde çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Hayır, insan günümüz maymunundan gelmedi! Biz sadece kuzeniz. Paleontologların heyecan verici keşiflerine rağmen ortak atamız hâlâ gizemini koruyor. Türü tükenen insansı maymunların kalıntılarından; Lucy, Orrorin ve Toumaï gibi uzak akrabalarımızın kemik ve iskelelerinden insan evrimine dair pek çok şey öğrendik.  Ne var ki maymun ile insanın yollarının tam olarak nerede ve nasıl ayrıldığı konusunda bilim insanlarının tartışmaları sürüyor. Farklı teoriler henüz bilmediklerimizi bilimsel bir şekilde açıklamaya çalışıyor.

Bilginlerin Omuzları Üzerinde serisinin mimarı, bilim gazetecisi ve astrofizikçi Anna Alter, çetrefilli bilimsel konuları çocuklara anlaşılır kılmak için yine konunun uzmanı bir bilim insanından destek alıyor.

Tanınmış paleontolog Brigitte Senut’la birlikte insan evrimine çeşitli açılardan yaklaşan yazar, 6 bölümde insan evriminin büyük sorularını önce eğlenceli bir dille özetliyor, ardından bu özetteki her ifadeyi alt başlık haline getirip büyüteç altına alıyor.

Çocuk ve genç okurun merakını kışkırtan, bilimsel ve sorgulayıcı düşünceyi besleyen metinler espri dozu yüksek illüstrasyonlarla destekleniyor. Her bölümün sonunda ise paleontolog Brigitte Senut’un konuyla ilgili toparlayıcı, derinlikli açıklaması yer alıyor.

Anna Alter, genç okuru paleontologları meşgul eden heyecan verici sorularına ortak ederken, ona bu mesleği en şekilde tanıtmayı da ihmal etmiyor.

Arka Kapak

Nerede, nasıl ve ne zaman insan hâline geldik? Atalarımız ilk nerede ortaya çıktı? Ayaklarımız üzerinde durmayı nasıl başardık? Kocaman bir kafaya ne zaman kavuştuk? Peki ya alet kullanmaya ne zaman başladık? Evrim ağacındaki yakın ve uzak kuzenlerimiz kimler? Onlarla hangi noktada ayrıldık? Evrimimizin büyük aşamaları hakkında birçok fikir ve süren tartışma var.

“Bilge insan” Homo sapiens’in kökenleri ile ilgili bilim insanlarının sorduğu soruları irdeleyen bu kitap, seni paleontolog Brigitte Senut’la birlikte merakının peşinden sürükleyecek!