Dile Gelen Beden

Barış Gönülşen

-deyimlerle insan vücudu-

Dilin kemiği yoktur, denir. Oysa var! Deyimin anlattığı ile bilimin söylediği bambaşkadır. Peki, ikisi bir arada olamaz mı?

Dile Gelen Beden, Deyimlerle İnsan Vücudu aksini kanıtlıyor. Bilimsel bilgiyle Türkçenin dil zenginliğini, anatomik çizimlerle karikatürü harmanlayan bu rengârenk eser, edebiyat ile biyoloji arasında birbirinden yaratıcı köprüler kurarak insan bedeninin işleyişini anlaşılır kılıyor.

Ginko Çocuk’un Bilim ve Düşün Kitaplığı’nda yerini bulan bu şaşırtıcı derecede farklı kitap, bilime meraklı genç okurlar kadar, dersleri için yardımcı kaynaklar arayan öğretmenlerin de ilgisini hak ediyor.

Kitaba göz at

Kitap etkinliği

Kitap Detayları

Çizer

Sayfa Sayısı

92

Boyutlar

19,5 x 25,5 cm

Cilt Tipi

Sert Kapak

ISBN

978-605-80231-5-4

Yayın Tarihi

Ağustos 2020

Yazar/Çizer Hakkında

Barış Gönülşen

Barış Gönülşen

1974 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi Almanca Edebiyat ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Dünya üzerinde konuşulan dillerden Türkçe, Almanca, İngilizceye diğerlerinden daha yatkındır. Kitapları sever, okur, yazar, çevirir, düzeltir. Bilim, çocuk edebiyatı ve sosyal bilimler alanında çok sayıda kitap çevirisi olan yazar, eşi ve kedisiyle birlikte İstanbul’da yaşamaktadır.

Bilimsel merak çocukluktan başlar. İnsan vücudunun işleyişi ise küçük yaşlarda merak edilen konuların en başında yer alır. İşte, Dile Gelen Beden –deyimlerle insan vücudu–, çocukların bedenleri ile ilgili merak ettikleri sorulara bilimsel, anlaşılır yanıtlar veren birçok popüler bilim kitabından biri.

Eseri diğerlerinden ayırıp özgün kılan, insan vücudunu ve onu çalıştıran organ ve sistemleri açıklamak için bilimin olanaklarıyla yetinmeyip dil üzerinden bedenimizle kurduğumuz ilişkiden de destek alması.  Öyle ya, başımızdaki saçtan ayağımızdaki tırnağa kadar bedenimizin her bir parçası dilimize yapışmış durumdadır. Türkçemiz bedenle ilişkilenen yüzlerce deyim barındırıyor. Kendimizi ifade ediş biçimimiz ile vücudumuzun işleyişi arasındaki şaşırtıcı bağlantıları eğlenceli bir şekilde görünür kılan Dile Gelen Beden, Deyimlerle İnsan Vücudu, genç okuru vücudun iç dünyasında heyecan dolu bir yolculuğa çıkarmakla kalmıyor, dilin kıvrımlı yollarında da dolaştırıyor. Bedenin temel fonksiyonları dışında burun karıştırmanın zararlarından tükürüğün faydalarına dek birçok ek bilgiyi işleyen sürpriz bilgi kutucukları, ayrıntılı anatomik çizimler, birçok açıklamalı Türkçe deyime eşlik eden esprili renkli görseller ve daha birçok eğlenceli detay barındıran eserin sonunda yüzlerce deyim kapsayan bir sözlük de yer alıyor.

Bilim, edebiyat ve sanat birbirine çok yakışıyor. Barış Gönülşen’in yazdığı, Kemal Arslan’ın resimlediği, Türkçeden Fen Bilimlerine, örgün eğitimde yardımcı kaynak olarak da değerlendirilebilecek bu kitap, genç okura farklı olduğu kadar da keyifli bir okuma deneyimi vaat ediyor.

 

Arka Kapak:

Beynimiz nasıl çalışır? Yediğimiz besinleri hangi organlar sindirir? Burnumuzun içindeki kıllar ne işe yarar? Kalbimiz neden çarpar? İnsan vücudu deyince aklımıza sayısız soru gelir. Birçoğunun yanıtını bu kitapta bulacaksınız. Bilimsel açıklamalara eşlik eden ayrıntılı anatomik çizimlerin de yardımıyla vücudumuzu oluşturan uzuvları, organları ve onları çalıştıran sistemleri daha yakından tanıyacak, bedenin işleyişi hakkında birbirinden ilginç bilgiler edineceksiniz.

İnsan vücudunun genel işleyişiyle ilgili temel bilimsel bilgileri yüzlerce deyimle harmanlayan bu kitabın sayfalarını karıştırırken ayağınız yerden kesilmeyecek, başınız göğe ermeyecek. Ama ayaklarımız, başımız ve bedenimizin neredeyse her bir parçasının dilimize neden ve nasıl yapıştığını görecek, birçok ummadık şey öğrenirken çok eğleneceksiniz…