Doğadan Öğrenmek

Erdal Şekeroğlu

tırtıl yazıları

2003 yılında kaybettiğimiz Dr. Erdal Şekeroğlu’nun 1996-2003 yılları arasında gazete makalesi olarak kaleme aldığı popüler bilim yazılarından derlenen bu kitap her yaştan okuru doğadan öğrenmeye davet ediyor. Yüzü aşkın ayrıntılı hayvan ve bitki çizimiyle zenginleştirilen eser farklı canlı türlerinin biyolojik özelliklerine eğilirken sosyal davranışlarına da geniş yer ayırıyor.

“Doğanın en çarpıcı yönü, her kademesinde örgütlenme ve dayanışmanın yer almasıdır.” diyen Dr. Erdal Şekercioğlu doğada gizli bin bir ayrıntıyı duru ve keyifli bir dille anlatırken doğadan çıkarılacak derslere dikkat çekmekten de geri durmuyor. Çünkü günümüzde daha iyi anlaşıldığı gibi ders çıkarmazsak doğayı da bizi de bekleyen bir gelecek olmayacak…

 

Kitap Detayları

Çizer

Sayfa Sayısı

96

Yazar Hakkında

Erdal Şekeroğlu

1947 yılında Elazığ’da doğdu. Ankara Üniversitesi Ziraat fakültesinde okudu. Yüksek lisans için gittiği ABD’de “Entolmoloji Doktoru” olduktan sonra 1977’de Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü’ne doktor-asistan olarak girdi. Aynı üniversitede doçent ve profesör olmuştur.
“Doğadan öğrenecek çok şeyimiz var” anlayışıyla bilimsel gözlem ve birikimlerini Evrensel Gazetesi’nde “Tırtıl Yazıları” adlı köşesinde okurla buluşturan Şekeroğlu, 2003 yılında hayatını kaybetti.