Doğadan Öğrenmek

Erdal Şekeroğlu

tırtıl yazıları

2003 yılında kaybettiğimiz Dr. Erdal Şekeroğlu’nun 1996-2003 yılları arasında gazete makalesi olarak kaleme aldığı popüler bilim yazılarından derlenen bu kitap her yaştan okuru doğadan öğrenmeye davet ediyor. Yüzü aşkın ayrıntılı hayvan ve bitki çizimiyle zenginleştirilen eser farklı canlı türlerinin biyolojik özelliklerine eğilirken sosyal davranışlarına da geniş yer ayırıyor.

“Doğanın en çarpıcı yönü, her kademesinde örgütlenme ve dayanışmanın yer almasıdır.” diyen Dr. Erdal Şekeroğlu doğada gizli bin bir ayrıntıyı duru ve keyifli bir dille anlatırken doğadan çıkarılacak derslere dikkat çekmekten de geri durmuyor. Çünkü günümüzde daha iyi anlaşıldığı gibi ders çıkarmazsak doğayı da bizi de bekleyen bir gelecek olmayacak…

Kitap Detayları

Çizer

Sayfa Sayısı

96

Yazar/Çizer Hakkında

Erdal Şekeroğlu

1947 yılında Elazığ’da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine ABD’de devam eden Şekeroğlu entomoloji alanında doktorasını aldı. 1977’de Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü’nde göreve başladı. Aynı üniversitede doçent ve profesör oldu.
“Doğadan öğrenecek çok şeyimiz var” anlayışıyla bilimsel gözlem ve birikimlerini Evrensel Gazetesi’nde “Tırtıl Yazıları” adlı köşesinde okurla buluşturan Şekeroğlu, 2003 yılında hayatını kaybetti.