Göze Odaklanan Hekim: Dr. Patricia Bath’in Hikâyesi

Daniel Rieley

Julia Finley Mosca

2019’da hayatını kaybeden Dr. Patricia Era Bath, 1942’de New York’ta, Harlem’de doğdu. Cinsiyetçiliğin, ırkçılığın ve yoksulluğun genç bir Afro-Amerikalı kızın doktor olma hayalini tehdit ettiği yıllarda büyüyen Bath, tüm bu zorluklara karşı mücadele ederek körlüğün tedavisi ve önlenmesini hayatının misyonu haline getirdi.

Gözünü Gözden Ayırmayan Hekim, Bath’in küçüklüğünden itibaren karşılaştığı  engelleri aşmak ve başarılı bir oftalmolog ve mucit olmak için sergilediği azmi küçük okura duyumsatırken bilimsel merakını da körüklüyor.

Kitaba göz at

Göze odaklanan hekim etkinlik

Kitap Detayları

Çevirmen

Sayfa Sayısı

48

Boyutlar

22 x 22

Cilt Tipi

Karton Kapak

Kağıt Cinsi

80 gr Holmen

ISBN

978-605-70509-5-3

Yazar/Çizer Hakkında

Daniel Rieley

Daniel Rieley

Daniel Rieley, Lizbon’da yaşayan İngiliz bir çizer. The Arts Institute Bournemouth’da sanat eğitimi aldıktan sonra sırt çantasıyla Avustralya’yı gezdi. Dönüp İngiltere’de üç yıl çizerlik yapan Rieley, sonunda güneşli Portegiz’e taşınmaya karar verdi. Burada reklam, baskı ve çocuk kitapları alanında çalışmakta, çizim yapmadığı zamanlardaysa fotoğraf çekimleri ve sörfle uğraşmaktadır.

Julia Finley Mosca

Julia Finley Mosca

Julia Finley Mosca uzun yıllar metin yazarı olarak Yahoo!, American Greetings ve JibJab gibi tanınmış markalar için çalıştı. Eskiden gazetecilik de yapan yazar, anne olduktan sonra çocuklar için popüler bilim kitapları yazmaya başladı ve eserleriyle birçok ödül kazandı.

Patricia Era Bath, tüm dünyanın tanıdığı, alanında çığır açan bir doktor ve bilim insanı. Bu resimli kitap, onun ilham ve cesaret veren hayatını konu ediyor. Büyük boy çarpıcı resimler, kafiyeli metinler ve kronolojik tablolarda toplanmış bilgiler… küçük okur bir yandan eğlenirken bir yandan da öğreniyor.

Körlükle mücadeleyi hayat gayesi haline getiren bu sıra dışı ve örnek kadın 1942’de Harlem’de doğdu. Cinsiyetçiliğin, ırkçılığın ve yoksulluğun genç bir Afro-Amerikalı kızın, doktor olma hayalini tehdit ettiği yıllarda büyüyen Bath, tüm bu zorluklara karşı direnip mücadele etti. Hayatının sonuna kadar bilimden şaşmayan hekim, körlüğü önlemek için geliştirdiği buluşların yanı sıra ırkçılık ve ayrımcılık karşıtı duruşuyla da insanlara ışık oldu.

Şimdi en küçükler de Göze Odaklanan Hekim ile onu tanıma ve örnek alma fırsatına kavuşacak!

 

Arka Kapak:

Hadi, Patricia ile tanışın! New York’un Harlem semtinde doğan bu küçük kız, karşısına dikilen tüm engellere inat doktor olmak istiyordu. Irkçılık, yoksulluk, cinsiyetçilik hiçbir şey onu durduramadı. Tıp eğitiminin ardından kendini körlükle mücadeleye adadı. Tıp patenti alan ilk Afro-Amerikalı kadın olarak bilinen Dr. Patricia Bath’in muhteşem buluşlarla dolu, cesaret aşılayan hayat hikâyesini bu kitapta bulacaksınız. Ödüllü yazar, meraklı okur için Dr. Bath’in kariyeri, bilimsel çalışmaları ve tıpa yaptığı katkıları ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bir de ek hazırlamış.