Güneş Ağacı

Heinz Janisch

Sahar Bardaie

Yazdığı nefis çocuk kitaplarıyla çoktan Türkiyeli okurların kalbini kazanan, birçok saygın ödülün sahibi ünlü yazar Heinz Janisch, İranlı illüstratör Sahar Bardaie ile çocuklar için ortak bir sanat projesinde buluştu.

Ünlü Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in en bilinen tablolarından biri olan “Hayat Ağacı”nı çocuklarla tanıştıran Güneş Ağacı küçük büyük herkese eşsiz bir sanat deneyimi sağlıyor. Heinz Janisch’in sade anlatımıyla Sahar Bardaie’nin illiüstrasyonları, Klimt’in eserine taze bir bakış açısı getirirken çocuklar da zevkle okuyacakları harika bir öykü bulacak.

Ginko Çocuk, çocukları sanatla buluşturan bu ışıltılı resimli kitabı dünyada okura ilk kez ve Türkçe olarak sunmanın gururunu yaşıyor!

Kitaba göz at

Güneş Ağacı etkinlik

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Sayfa Sayısı

44

Boyutlar

23 x 31,5 cm

Kağıt Cinsi

135 gr. 1. Hamur

Cilt Tipi

Sert Kapak

ISBN

978-605-70509-6-0

Yazar/Çizer Hakkında

Heinz Janisch

Heinz Janisch

Avusturya’nın Güssing kasabasında 1960 yılında doğan yazar lisans eğitimini Viyana Üniversitesi’nde Alman edebiyatı ve gazetecilik alanlarında tamamladı. 1982’den beri Avusturya’nın ulusal medya kuruluşu Österreichischer Rundfunk’un bünyesindeki radyoda editör ve gazeteci olarak çalışan Janisch pek çok çocuk ve gençlik kitabı kaleme aldı. Eserleri on ikiden fazla dile çevrilen yazar, çocuk şiirleriyle Avusturya Devlet Ödülü’ne, çocuk ve gençlik kitaplarıyla da Avusturya Sanat Ödülü, Avusturya Çocuk ve Gençlik Kitabı Ödülü, Bologna Çocuk Kitabı Ödülü’ne, bugüne kadarki edebi çalışmalarından ötürü ise 2020 yılında Alman Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Akademisi Büyük Ödülü’ne de layık görüldü.

Sahar Bardaie

Sahar Bardaie

İran’ın başkenti Tahran’da 1977 yılında doğdu. Tahran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde resim alanında lisans, illüstrasyon alanında yüksek lisans eğitimi alan Bardaie 2012 ile 2016 yılları arasında İstanbul’da yaşadı. İllüstratör olarak çalışmaya 2005 yılında başlayan Bardaie çoğunlukla Türkiyeli ve İranlı yayıncılarla çalıştı. İllüstrasyonları Bologna’da 2006 ve 2009, Bratislava’da 2009, Belgrad’da 2007 ve 2009, Venedik’te 2008 ve Sharjah’da 2015 yıllarında düzenlenen çocuk kitapları fuarlarına seçilen Bardaie’nin resimlediği kitapların bazıları Fransa ve Güney Kore’de yayımlandı. Tahran’daki stüdyosunda aralarında Javier Zabala’nın da bulunduğu İspanyol, Japon ve Alman sanatçılarla atölye çalışmaları ve sanat üzerine söyleşiler organize eden Bardaie, 2014 yılında İstanbul’da “Illustrative Today School” adıyla düzenlenen uluslararası bir etkinlikte farklı ülkelerden illüstratörlerin bulunduğu bir serginin küratörlüğünü üstlendi. Küratör ve Türkiyeli yayıncılar için illüstratör olarak çalışmaya devam eden Bardaie şimdiye kadar yirmi yedi çocuk ve gençlik kitabı resimledi.

Ünlü bir ressamın tablosunu özgün, yenilikçi bir sanatsal yaklaşımla hem öykü hem de çizimler aracılığıyla çocuklarla buluşturmak cesur bir girişim. Sahar Bardaie ve Heinz Janisch Güneş Ağacı’yla tam da bunu yapmış.

Öykünün kahramanı ‘mavi kelebek’ neşe ve sevinç içinde keşfetmeye davet ettiği ışıltılı bahçede çocuklara rehberlik ediyor. Bir sanat eserine yaklaşma, keşfetme, bakmaktan öte görme, hissetme deneyimini yaşatıyor.

Tıpkı kitabın başında Heinz Janisch, öyküsünü özetleyen notta söylediği gibi:

“Bu öyküde geçen ‘ünlü ressam’ın adı Gustav Klimt’tir. Anlatılan tablo, ‘Hayat Ağacı’ olarak bilinir. Daha büyük bir eserin, ‘Stocklet-Frizi’ adıyla anılan duvar mozaiğinin bir parçasıdır aslında.

Bu tabloda da mavi bir kelebek vardır…

İstedim ki bu mavi kelebek hem Gustav Klimt’in hem de Sahar Bardaie’nin resim dünyasında gezinsin, aralarında bağ kurulsun. İstedim ki söz ve resim, kültürlerarası diyaloğun, geçmişle şimdiki zamanın buluşmasına vesile olsun.”

Sahar Bardaie’nin çizimleri ve Heinz Janisch’in naif ama coşkulu anlatımıyla Gustav Klimt’in ünlü tablosunun yaratılış sürecindeki kimi ayrıntıları da bulabildiğimiz Güneş Ağacı kitabının sonunda hem ünlü ressamın duvar freskinin tamamı hem de ressam hakkında aydınlatıcı bilgiler yer alıyor.

 

Arka Kapak:

Mavi bir kelebek ile büyülü yolculuğa çıkmaya hazır mısın?

Nereye?

Işıl ışıl renklerin, umudun, dansın, altın yaldızlı güneş ağacının olduğu büyülü bahçeye!

İllüstrasyon sanatçısı Sahar Bardaie’nin projesiyle ortaya çıkan Güneş Ağacı, çok ödüllü yazar Heinz Janisch’in sözleriyle buluşarak ünlü ressam Gustav Klimt’in “Hayat Ağacı” tablosunun bilenen ve bilinmeyen ayrıntılarını çocuklar için keşfediyor.