Hangi atomlardan meydana geliyoruz?

Anna Alter & Étienne Klein

Madde, henüz bilmediklerimiz…

Madde etrafımızdaki her yerde. Onun hakkında her şeyi bildiğimizi sanıyoruz. Ama ortada henüz tam anlamıyla yanıtlanmamış pek soru var. Sıcak su neden soğuk sudan daha hızlı donuyor örneğin? Maddeyi oluşturan atomlar neden bazı “tuhaf” davranışlar sergiliyor? Evreni dört kuvvet yönetiyor ama neden kütleçekim diğer üç kuvvete hiç benzemiyor? Canlı ile cansız madde arasındaki fark nedir? İkisi de aynı atomlardan oluşmasına rağmen neden biri “yaşıyor”, diğeri “yaşamıyor”? Peki ya o meşhur kara madde? Evrenin karanlık yüzünde yer alan bu maddeyi meydana getiren şey nedir? Bu kitap seni fizikçi Étienne Klein’la tanıştırıp, onunla birlikte maddeyi ve onun henüz çözülmeyen gizemlerini keşfetmeye davet ediyor!

 

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Sayfa Sayısı

48

Boyutlar

21 x 25 cm

Cilt Tipi

Karton Kapak

Kağıt Cinsi

Holmen 70 gr

Yazar/Çizer Hakkında

Anna Alter & Étienne Klein

Anna Alter & Étienne Klein

ANNA ALTER
Polonya kökenli Fransız astrofizikçi, bilim gazetecisi ve yazar Anna Alter “Science et Vie”, “L'Événement du jeudi”, “La Recherche”, “Marianne” gibi günlük, haftalık ve aylık basın organlarında çalışmıştır. Şu an freelance gazeteci olarak çalışan Alter kendi kitaplarının yanı sıra pek çok popüler bilim kitabını yayına hazırlamıştır.

ÉTIENNE KLEIN
Fransız fizikçi ve bilim felsefecisi Étienne Klein, 1983 yılından bu yana Fransız Alternatif Enerji ve Atom Enerjisi Kurumu’nda (CEA) görev yapmaktadır. Halihazırda bu kurumun araştırma direktörlüğünü üstlenen Klein, CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) tasarımı gibi pek çok büyük projede yer çalışmıştır. École Centrale Paris’de kuantum fiziği, parçacık fiziği ve bilim felsefesi dersleri de vermiş olan Klein ünlü bir bilim anlatıcısıdır. Devlet radyosuna ait bir kanal olan France Culture’de bilim programları sunan Klein, 30’dan fazla popüler bilim kitabının da yazarıdır.