Hangi atomlardan meydana geliyoruz?

Anna Alter & Étienne Klein

Madde, henüz bilmediklerimiz…

Ginko Çocuk’un Bilim Düşün Kitaplığı’ndan çıkan yeni seri Bilginlerin Omuzları Üzerinde’nin ilk kitabında sorular daha kitabın başlığında başlıyor: Hangi atomlardan meydana geliyoruz? Madde, henüz bilmediklerimiz…

Yazarı Anna Alter, popüler bilim yazıları alanında uzmanlaşmış bir gazeteci ve astrofizikçi. Çeşitli gazete ve dergilerde düzenli yayınlanan makaleler yazmanın yanı sıra birçok popüler bilim kitabının yayına hazırlanmasında önemli roller üstlendi. Bilginlerin Omuzları Üzerinde dizisini ise konunun uzmanlarıyla işbirliği içerisinde özel olarak çocuklar için kaleme aldı.

Hangi atomlardan meydana geliyoruz? Madde, henüz bilmediklerimiz… kitabında yazar, Dünya çapında tanınan fizikçi Étienne Klein ile birlikte genç okura maddeyi çeşitli yönleriyle tanıtıyor. Madde hakkında bildiklerimizi sorgulatan, çözülmeyen sırları üzerinde düşündüren eser, karikatür tadında birçok renkli çizimle destekleniyor.

Bilim çetrefilli ama bir o kadar da eğlencelidir. Bilginlerin Omuzları Üzerinde serisi öncelikle genel geçer bilgilerle yetinmek istemeyen, soru sormaya cesaret eden gençlere ve onları bilimle en iyi şekilde buluşturmaya çalışan öğretmenlere hitap ediyor.

Atomlar kitaba göz at

Hangi atomlardan meydana geliyoruz etkinliği

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Sayfa Sayısı

48

Boyutlar

21 x 25 cm

Cilt Tipi

Karton Kapak

Kağıt Cinsi

Holmen 70 gr

ISBN

978-605-70509-8-4

Yazar/Çizer Hakkında

Anna Alter & Étienne Klein

Anna Alter & Étienne Klein

ANNA ALTER
Polonya kökenli Fransız astrofizikçi, bilim gazetecisi ve yazar Anna Alter “Science et Vie”, “L'Événement du jeudi”, “La Recherche”, “Marianne” gibi günlük, haftalık ve aylık basın organlarında çalışmıştır. Şu an freelance gazeteci olarak çalışan Alter kendi kitaplarının yanı sıra pek çok popüler bilim kitabını yayına hazırlamıştır.

ÉTIENNE KLEIN
Fransız fizikçi ve bilim felsefecisi Étienne Klein, 1983 yılından bu yana Fransız Alternatif Enerji ve Atom Enerjisi Kurumu’nda (CEA) görev yapmaktadır. Halihazırda bu kurumun araştırma direktörlüğünü üstlenen Klein, CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) tasarımı gibi pek çok büyük projede yer çalışmıştır. École Centrale Paris’de kuantum fiziği, parçacık fiziği ve bilim felsefesi dersleri de vermiş olan Klein ünlü bir bilim anlatıcısıdır. Devlet radyosuna ait bir kanal olan France Culture’de bilim programları sunan Klein, 30’dan fazla popüler bilim kitabının da yazarıdır.

Maddeyi keşfetmeye var mısınız? Hangi atomlardan meydana geliyoruz? Madde, henüz bilmediklerimiz… size, maddeyi oluşturan atomların sır dolu dünyasına heyecan dolu bir yolculuk vaat ediyor. Bu yolculukta size tanınan fizikçi Étienne Klein rehberlik edecek. Madde hakkında bildiğimizi sandığınız olgulara daha yakından bakacak, aslında ne kadar az şey bildiğimize şaşıracaksınız. Örneğin atom çekirdeğini bir arada tutan iki kuvveti  bu yüzyılın başında keşfettik ama bu olguda pekâlâ henüz varlığından bile emin olamadığımız başka kuvvetler de rol oynuyor olabilir. Karanlık madde, kütleçekiminin açıklanması zor özellikleri, maddeyi canlı ya da cansız hale ne getirdiği gibi sorular birçok önemli bilimsel araştırmanın ve bu kitabın konusudur.

Fizikçi Etienne Klein, popüler bilim yazarı Anna Alter ile birlikte bize ulaşılan verileri, maddenin çözülmüş ile çözülmemiş gizemlerini anlaşılır sade bir dille açıklarken genç okuru düşünmeye, sorgulamaya ve keşfetmeye davet eden kışkırtıcı sorular soruyor.

Çeşitli konu başlıkları altında toplanan kısa metinlerin eğlenceli dili ve onlara eşlik eden renkli espritüel çizimler ortaokuldan liseye genç kuşağa keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.

 

Arka Kapak:

Madde etrafımızdaki her yerde. Onun hakkında her şeyi bildiğimizi sanıyoruz. Ama ortada henüz tam anlamıyla yanıtlanmamış pek çok soru var. Sıcak su neden soğuk sudan daha hızlı donuyor örneğin? Maddeyi oluşturan atomlar neden bazı “tuhaf” davranışlar sergiliyor? Evreni dört kuvvet yönetiyor ama neden kütleçekim diğer üç kuvvete hiç benzemiyor? Canlı ile cansız madde arasındaki fark nedir? İkisi de aynı atomlardan oluşmasına rağmen neden biri “yaşıyor”, diğeri “yaşamıyor”? Peki ya o meşhur kara madde? Evrenin karanlık yüzünde yer alan bu maddeyi meydana getiren şey nedir? Bu kitap seni fizikçi Étienne Klein’la tanıştırıp, onunla birlikte maddeyi ve onun henüz çözülmeyen gizemlerini keşfetmeye davet ediyor!