Haydi Havuza

Will Gmehling

-güneş altında koca bir yaz-

Tanınmış Alman yazar Will Gmehling, emekçi ailelerde büyüyen çocukları ve onların dünyasını yazmayı sürdürüyor. Haydi Havuza, Güneş altında koca bir yaz ise onun ustalık eseri.

Okurlarımızın çok sevdiği Bizim Evin Halleri ve Frida ve Mandalina’dan sonra 2020 yılında Uluslararası Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülen Gmehling’in bu çarpıcı çocuk romanı, zor koşullarla baş ederken hayallerinin peşinden gitmekten yılmayan emekçi bir ailenin çocuklarını samimi, eğlenceli ve sevgi dolu bir dille anlatıyor.

Haydi Havuza ile yaz boyu açık yüzme havuzuna bedava girme şansı yakalayan Bukowski kardeşlerle tanışmayan kalmasın!

Hayda Havuza Kitaba göz at

Haydi Havuza etkinlik

 

Kitap Detayları

Çevirmen

Çizer

Boyutlar

14,5 x 21 cm

Cilt Tipi

Karton Kapak

Sayfa Sayısı

144

ISBN

978-625-8362-03-9

Yazar/Çizer Hakkında

Will Gmehling

Will Gmehling

1957 doğumlu Alman yazar Bremen ve Köln’de yaşıyor. Sanatsal üretimine ressam olarak başlayan Gmehling, 1998’de ilk çocuk kitabı yayınladıktan sonra bütünüyle çocuk ve gençlik edebiyatına yöneldi. Birçok dile çevrilen eserlerinde ekonomik ve sosyal olarak dezavantajlı kesimleri konu eden yazar, sıkça katıldığı okul ve okuma etkinlikleriyle de bu kesimlerle buluşmaya özel bir önem veriyor.

Bukowski kardeşlerle tanışmaya hazır mısınız? Babaları taksi şoförü, anneleri bir pastanede satış elemanı olan Alf, Katinka ve Robbie ile yani. Aslında onların bu yaz tatili için büyük planları yoktu. Öyle ya yurtdışına, denizi olan bir yerlere seyahat edebilmek için para biriktirmiş olmaları gerekirdi. Oysa onlarda para geldiği gibi gidiyordu. Aile masraflara anca yetişiyordu. Hele de şimdi, annenin işten atılması an meselesiyken tatil düşünülemezdi.

Ama bazen hiç akla gelmeyen şeyler gerçekleşir. Rastlantıyla küçük bir çocuğu boğulmaktan kurtardıklarında Alf, Katinka ve Robbie az kalsın kahraman bile olacaktı.  Asıl büyük ödülse, açık yüzme havuzuna yaz boyu bedava giriş hakkıydı.

Hayat birden güneşle aydınlandı. Tabii kardeşlerin en büyüğü Alf için güneş gibi parlayan, yüzme havuzunda tanıştığı Joanna’ydı. Bu yaz onun gözleri önünde 10 metrelik platformdan atlamak en büyük hayaliydi. Tabii aklını Fransızca ile bozmuş, kibar Parisliler gibi konuşmak için can atan Katinka ile birlikte, küçük kardeşleri Robbie’ye yüzmeyi de öğretmek istiyordu. Robbie’nin hayallerini tahmin etmekse daha zordu. Robbie farklıydı. Kardeşlerin tanıştığı şişe toplayan evsiz adama özeniyor, bulutlara bakıp kimsenin görmediklerini görüyor ve genellikle susuyordu.

Kısacası farklı karakterde üç kardeş her gün havuzun yolunu tutuyor birlikte yüzüyor, didişiyor ve eğleniyordu. Patates kızartması, dondurma, ünlü bir futbolcudan alınan imza, havuzda gizlice geceleme planları … Ödüllü yazar Will Gmehling, okuru Bukowskilerin “küçük” mutluluklarına dahil ederken ırkçılık, ayrımcılık, işsizlik gibi günümüz gençleriyakından ilgilendiren toplumsal sorunları da pas geçmiyor.

Olayların doğallığı içerisinde sırıtmayan, didaktizimden uzak bu ufak dokunuşlar okuru düşündürtmekle kalmıyor, yaşananlar Alf, Katinka ve Robbie’yi de harekete geçiriyor. Havuzda başlayan macera sonrasında da sürüyor. Koca bir yazı güneş altında geçirirken kendi sınırlarını sınamaktan hiç vazgeçmeyen Bukowski kardeşlerle birlikte yeni serüvenlere atılmak için hazırlıklı olun, devam romanını yayına hazırlayan Ginko Çocuk’u takipte kalın!

 

Arka Kapak:

Alf, Katinka ve Robbie bir bebeği boğulmaktan kurtarırken akıllarında ne övülmek ne de ödüllendirilmek vardı. Gerçi birkaç günlüğüne kahraman olmak hoştu ama kardeşleri bundan daha şahanesi bekliyordu: Açık yüzme havuzuna ücretsiz girme hakkı! Hem de koca bir yaz boyunca!

İlk günden son güne dek doya doya havuzun keyfini çıkaran Bukowski kardeşlerin günlük yaşantısına konuk oluyoruz. Olağanüstü maceralar yaşamasalar da üç farklı karakterde çocuğun sınırlarını nasıl zorlayıp aştığını Will Gmehling’in doğal anlatımından öğreniyoruz.

2020 Alman Gençlik Edebiyatı başta olmak üzere birçok ödüle layık görülen Haydi Havuza, zor ekonomik şartlarda yaşayan çocukların dayanışma, sevgi, bir parça da kargaşa içeren hayatını dramatize etmeden, eğlenceli bir dille anlatıyor.

Bu yaz her yer klorlu su, çimen ve patates kızartması kokuyor: Haydi havuza!