Jakob ve Deniz Kabuğu

Jens Sparschuh

Okumaya yeni başlayanlar için küçük zorbalar ve cesur hayalperestler üzerine mizah dolu bir hikâye.

Jakob deniz kabuğunu kulağına tuttuğunda denizin uğultusunu duyabiliyor. Hatta gözlerini kapattığında denizi görebiliyor da. Ama yüksek binaların arasındaki oyun parkında kulağında deniz kabuğuyla tırmanma kulesinin tepesinde otururken aksi gibi Jonas çıkageliyor. Jakob, havalı lafları,  pahalı spor ayakkabıları ve kaba davranışlarıyla onu sürekli kızdıran Jonas’a gıcık oluyor. Şimdi de Jonas ilk iş Jakob’un yanına tırmanıp deniz kabuğunu kapmaya kalkıyor. Ama aşağı bir bakış atmasıyla iki eliyle tırmanma kulesinin demirine yapışması bir oluyor. Jakob gözlerini yumuyor. Birden zihninde denizlerin kâbusu, korsan Jonny beliriyor. Burnundaki siğille fena halde Jonas’ı andırıyor. Derken korsan gemisi fırtınaya tutulup batıyor. Ne yazık ki her korsan yüzme bilmiyor. Peki ya Jonas?

Tanınmış yazar Jens Spahrschuh’un dil ustalığını, ödüllü çizer Julia Dürr’ün olağanüstü çizimleriyle buluşturan eser, akran zorbalığından dostluğa uzanan bir yol varsa, hayal gücünün köprü işlevi gördüğünün altını çiziyor.

 

 

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Sayfa Sayısı

64

Yazar Hakkında

Jens Sparschuh

Jens Sparschuh

Jens Sparschuh’un çocukluğu Doğu Berlin’de geçirdi. Leningrad’ta felsefe eğitimi alan yazar Humboldt Üniversitesin’de felsefe doktorası yaptı. Berlin’de serbest yazarlık yapan Sparschuh’un yetişkinler ve çocuklar için yazdığı kitapları birçok dünya diline çevrildi. 1988’de Anna-Seghers Ödülü’ne layık görülen yazar 2018’de Prix Chronos, 2019’da Ernst Reuter Ödülü ve Günter Grass Ödülü’nü kazandı.