Mavi Gezegen:

Anna Alter & Hervé Le Treut

Nasıl bir dünyaya gözlerimizi açtık? 

iklim, deniz, Dünya, atmosfer, henüz bilmediklerimiz

Çocuk ve gençlere bilimi sevdiren Bilginlerin Omuzları Üzerinde serisinin üçüncü kitabı ile karşınızdayız: Mavi Gezegen: Nasıl bir dünyaya gözlerimizi açtık? İklim, deniz, Dünya, atmosfer, henüz bilmediklerimiz.

Yazarı Anna Alter bu kez Dünyamızın yakıcı sorunlarına odaklanıp, tanınmış iklimbilimci Hervé Le Treut’la birlikte gezegenimizin iklimini etkileyen güçleri sorguluyor.

Renkli resimleri ve esprili diliyle okuru hemen cezbeden eser, genç okuru, canlılara ev sahipliği yapan gezegenimizin geleceği üzerinde düşündürürken, sorunlara bilimsel yöntemle yaklaşmanın önemini de gözler önüne seriyor.

kitaba göz at

Mavi Gezegen etkinliği

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Boyutlar

21 x 25 cm

Sayfa Sayısı

48

Kağıt Cinsi

Holmen 70 gr

Cilt Tipi

Karton Kapak

ISBN

978-605-70509-7-7

Yazar/Çizer Hakkında

Anna Alter & Hervé Le Treut

Anna Alter & Hervé Le Treut

ANNA ALTER
Polonya kökenli Fransız astrofizikçi, bilim gazetecisi ve yazar Anna Alter “Science et Vie”, “L'Événement du jeudi”, “La Recherche”, “Marianne” gibi günlük, haftalık ve aylık basın organlarında çalışmıştır. Şu an freelance gazeteci olarak çalışan Alter kendi kitaplarının yanı sıra pek çok popüler bilim kitabını yayına hazırlamıştır.

HERVÉ LE TREUT
Fransız fizikçi ve iklimbilimci Hervé Le Treut, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’ndeki (CNRS) kariyerinin ardından şu an Sorbonne Üniversitesi ve École Polytechnique’de profesör olarak görev yapmaktadır. İklim üzerine araştırmalar yapan Pierre-Simon Laplace Enstitüsü’nün (IPLS) 2008-2019 yılları arasında direktörlüğünü üstlenen Le Treut ayrıca 2005 yılından bu yana Fransız Bilimler Akademisi üyesidir. İklim sisteminin nümerik modellemesi ve iklim değişikliğinin etkileri üzerine yaptığı araştırmalarla uluslararası düzeyde büyük bir itibar sahibi olan Le Treut pek çok uluslararası kuruluşun da üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

Bugün, kime sorsanız Dünya’nın en önemli sorunlarının başında küresel ısınma geliyor. Çocuklarımız bu kavramla daha anasınıfında tanışıyor. Peki, herkesin dilinde olan iklimsel değişikliklere ne yol açıyor?

Mavi Gezegen: Nasıl bir dünyaya gözlerimizi açtık? İklim, deniz, Dünya, atmosfer, henüz bilmediklerimiz kitabı bu soruyu bilimin ışığında irdeliyor.

İklim üzerine araştırmalar yapan Pierre-Simon Laplace Enstitüsü’nün (IPLS) 2008-2019 yılları arasında direktörlüğünü üstlenen iklim bilimci Hervé Le Treut’ün uzmanlığına başvuran yazar Anna Alter, konuyu basitleştirme yoluna gitmeden açıklayıcı olmayı ve belirsizliğini koruyan sorular üzerinde düşündürtmeyi başarıyor.

“Yarın bizi neyin beklediğini bilmek için, genel olarak iklim ve onu şu veya bu anlamda etkileyen tüm mekanizmalar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir,” diyen yazar, genç okurun gezegenimizin atmosferine,  su ve karbon döngülerine daha yakından bakıp bu mekanizmaları anlamasına yardımcı oluyor.

Dünya’nın tek sahibi insan değil. Dünya’nın zenginliğini teminat altına alan canlıların çeşitliliğidir. Bu bilimsel gerçeğin altını çizen eser, bize düşenin gezegenimizi paylaştığımız canlıları daha iyi tanımak ve daha iyi korumak olduğunu güçlü bir şekilde vurguluyor.

Son sözü ise Herve Le Treut söylüyor: “Onu bozarsak, Dünyamızı baştan yapmak mümkün olmayacak oysa beslehmek, sağlıklı yaşamak ve hastalıklardan korunmak için ona ihtiyacımız var. Gezegen üzerinde sayımız oldukça kalabalık ve şimdiden yaşamsal kaynakları epey tüketmiş durumdayız. (…) Gelişebilmek için oldukça hassas koşullara ihtiyaç duyan hayvanlarla bitkilerin, ısınmaya ve yağış düzensizliklerine çok hızlı tepki verecekleri biliniyor. Uygun koşulları bulmak için yer değiştirecek ve eğer bulamazlarsa yok olacaklardır. Yaşamak için onlara mutlak bir biçimde ihtiyaç duyan biz insanlar, az bulunan kaynakları eşit bir biçimde paylaşmaya mecburuz. Yaşam bir hediyedir, ellerimizde tuttuğumuz gerçek bir hazinedir ve onu işler halde tutup korumak görevimiz.”

 

Arka Kapak

Küçük, kırılgan ve maviliklerle kaplı Dünyamız bir makine gibi uzun zamandır çalışıyor. Hareket etmeyi ve sarsılmayı hiç kesmiyor. Kendi etrafında ve Güneş’in çevresinde dönüyor ama aynı zamanda içten içe kaynıyor. Bu makinenin her dişlisini ayrı ayrı tanıyoruz. Yaşam için vazgeçilmez olan atmosferini, su ve karbon döngülerini… Mekanizmanın nasıl çalıştığını biliyoruz ama gezegenimiz “hastalandığında” tam olarak nelerin yaşanacağını bilmekten henüz çok uzağız. Hangi iklimsel değişiklikler doğal yollardan, hangileri insan eliyle gerçekleşmektedir? Artık daha sık karşılaştığımız bu değişikliklerin sebebi küresel ısınma mıdır? Bu kitap seni, iklimbilimci Hervé Le Treut’un yönlendiriciliğinde, gezegenimizin iklimini etkileyen güçlerine daha yakından bakmaya davet ediyor.