Mavi Gezegen:

Anna Alter & Hervé Le Treut

Nasıl bir dünyaya gözlerimizi açtık? 

iklim, deniz, Dünya, atmosfer, henüz bilmediklerimiz

Küçük, kırılgan ve maviliklerle kaplı Dünyamız bir makine gibi uzun zamandır çalışıyor. Hareket etmeyi ve sarsılmayı hiç kesmiyor. Kendi etrafında ve Güneş’in çevresinde dönüyor ama aynı zamanda içten içe kaynıyor. Bu makinenin her dişlisini ayrı ayrı tanıyoruz. Yaşam için vazgeçilmez olan atmosferini, su ve karbon döngülerini… Mekanizmanın nasıl çalıştığını biliyoruz ama gezegenimiz “hastalandığında” tam olarak nelerin yaşanacağını bilmekten henüz çok uzağız. Hangi iklimsel değişiklikler doğal yollardan, hangileri insan eliyle gerçekleşmektedir? Artık daha sık karşılaştığımız bu değişikliklerin sebebi küresel ısınma mıdır? Bu kitap seni, iklimbilimci Hervé Le Treut’un yönlendiriciliğinde, gezegenimizin iklimini etkileyen güçlerine daha yakından bakmaya davet ediyor.

 

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Boyutlar

21 x 25 cm

Sayfa Sayısı

48

Kağıt Cinsi

Holmen 70 gr

Cilt Tipi

Karton Kapak

Yazar/Çizer Hakkında

Anna Alter & Hervé Le Treut

Anna Alter & Hervé Le Treut

ANNA ALTER
Polonya kökenli Fransız astrofizikçi, bilim gazetecisi ve yazar Anna Alter “Science et Vie”, “L'Événement du jeudi”, “La Recherche”, “Marianne” gibi günlük, haftalık ve aylık basın organlarında çalışmıştır. Şu an freelance gazeteci olarak çalışan Alter kendi kitaplarının yanı sıra pek çok popüler bilim kitabını yayına hazırlamıştır.

HERVÉ LE TREUT
Fransız fizikçi ve iklimbilimci Hervé Le Treut, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’ndeki (CNRS) kariyerinin ardından şu an Sorbonne Üniversitesi ve École Polytechnique’de profesör olarak görev yapmaktadır. İklim üzerine araştırmalar yapan Pierre-Simon Laplace Enstitüsü’nün (IPLS) 2008-2019 yılları arasında direktörlüğünü üstlenen Le Treut ayrıca 2005 yılından bu yana Fransız Bilimler Akademisi üyesidir. İklim sisteminin nümerik modellemesi ve iklim değişikliğinin etkileri üzerine yaptığı araştırmalarla uluslararası düzeyde büyük bir itibar sahibi olan Le Treut pek çok uluslararası kuruluşun da üyesi olarak görev yapmaktadır.