Resimlerle Düşünen Kız: Dr. Temple Grandin’ın Hikâyesi

Daniel Rieley

Julia Finley Mosca

Resimlerle Düşünen Kız: Temple Grandin’in Hikâyesi, otizm teşhisi konan küçük bir kız çocuğunun farklılığından da güç alarak dünyamızın önde gelen hayvan bilimcilerinden biri olmayı nasıl başardığını anlatıyor. Hayvanların refahı için çalışan Temple Grandin aynı zamanda bir otizm aktivisti.

Dr. Mary Temple Grandin (sevgiyle Temple olarak çağrılır), 29 Ağustos 1947’de Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde dünyaya geldi. Hayatı boyunca pek çok engelle karşılaşmasına rağmen, Temple, dünyayı iki konuda eğitmeyi kendine görev bildi: Hayvanlara şefkatli davranmanın önemi ve dünya çapında kendisi dâhil milyonları etkileyen otizm.

Kitaba göz at

Resimlerle düşünen kız etkinlik

Kitap Detayları

Çevirmen

Sayfa Sayısı

48

Boyutlar

22 x 22 cm

Kağıt Cinsi

80 gr Holmen

Cilt Tipi

Karton Kapak

ISBN

978-605-70509-4-6

Yazar/Çizer Hakkında

Daniel Rieley

Daniel Rieley

Daniel Rieley, Lizbon’da yaşayan İngiliz bir çizer. The Arts Institute Bournemouth’da sanat eğitimi aldıktan sonra sırt çantasıyla Avustralya’yı gezdi. Dönüp İngiltere’de üç yıl çizerlik yapan Rieley, sonunda güneşli Portegiz’e taşınmaya karar verdi. Burada reklam, baskı ve çocuk kitapları alanında çalışmakta, çizim yapmadığı zamanlardaysa fotoğraf çekimleri ve sörfle uğraşmaktadır.

Julia Finley Mosca

Julia Finley Mosca

Julia Finley Mosca uzun yıllar metin yazarı olarak Yahoo!, American Greetings ve JibJab gibi tanınmış markalar için çalıştı. Eskiden gazetecilik de yapan yazar, anne olduktan sonra çocuklar için popüler bilim kitapları yazmaya başladı ve eserleriyle birçok ödül kazandı.

Temple Grandin, tüm dünyanın tanıdığı bir hayvan bilimcisi. Bu resimli kitap küçük okuru bu muhteşem bilim kadınının çocukluğuna götürüyor. Konuşmayan, kendini diğerlerinden farklı hisseden küçük kız, okulda çok mutsuz. Uyum sağlayamayınca soluğu bir aile çiftliğinde alıyor ve burada kendi gücünün farkına varıyor. Çiftlikte dikkatini çeken bir şey daha var: hayvanlar, özellikle de inekler ve onların davranış ve ihtiyaçları.

Temple Grandin, farklılıklarından aldığı güçle çiftlik hayvanlarının yarına birçok buluş geliştiriyor. Bilimsel çalışmalarının yanı sıra konuşmacı ve otizm aktivisti olarak da adından söz ettiren Grandin’in hayat hikâyesi, çocuklara ilham ve cesaret verir nitelikte.

Kısa kafiyeli metinleri tamamlayan büyük boy şirin resimler özellikle küçük okurun merakını kışkırtıyor. Yaşça daha büyük okurlar ise kitaba eklenen tablo, röportaj ve kronolojik zaman çizelgesi üzerinden daha kapsamlı bilgilere ulaşabilir.

Arka Kapak:

Küçük Temple’a otizm teşhisi konulduğunda, herkes, bir gün konuşabilecek mi diye merak ediyordu. Ama küçük kız, onun eşsizliğine inanan insanların desteğiyle çok daha fazlasını yaptı ve çağın muhteşem bilim insanları arasına katıldı. Eşsiz bir hayvan bilim uzmanı ve otizm aktivisti olan Dr. Temple Grandin’ın ilham verici hikâyesini anlatan bu kitap daha fazlasını merak edenler için biyografi, tayin edici olayları gösteren zaman çizelgesi ve Temple’ın küçük okurlara yazdığı nottan oluşan ek bir bölüm de içeriyor.