Salon Salam

Benjamin Tienti

-Biri daima özeldir-

Büyük bir kentte birçok kültürün iç içe yaşadığı bir mahallede berber salonu işleten bir aile. Aslında cezaevinde olduğundan çıktığı iş gezisinden bir türlü dönemeyen bir anne. Yabancı bir ülkede sorumluluklarıyla baş etmekte zorlanan bir baba. Gizli saklı işler çevirmekle meşgul bir amca. Ağzı bozuk, yüreği yaralı, altına kaçıran küçük bir kardeş. Ve günün birinde, başarısızlıkla sonuçlanacağını bile bile banka soymaya kalkan, henüz 12 yaşındaki Hani.

Genç okuru, hayatın içinden böylesi ağır sorunlar üzerinde düşündürürken bir yandan da güldürmek herkesin harcı değil. Ama Benjamin Tienti’nin daha ilk gençlik romanı Salon Salam, Biri daima özeldir ile Fransız – Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne değer görülmesini jüri tam da böyle gerekçelendiriyor. Ve ekliyor:  “Okur kendini aniden, renkli ve ayrıntılı bir şekilde tasvir edilen bambaşka bir mikrokosmosta buluyor. Berber dükkânının müşterilerinden anaokulundaki öğretmene dek yan karakterlerini dahi özenle işleyen Tienti, tüm figürlerine büyük bir saygıyla yaklaşıyor. Gençleri yakından ilgilendiren zor bir konuyu klişesiz, sürükleyici bir şekilde ele almak, yazarın başardığı tam da bu!”

Kitaba göz at

Salon Salam Etkinlik Dosyası

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Yayın Tarihi

Mayıs 2019

Sayfa Sayısı

160

Boyutlar

14 x 21cm

Cilt Tipi

Karton Kapak

Kağıt Cinsi

70 gr Enso

ISBN

978-605-80678-0-6

Yazar/Çizer Hakkında

Benjamin Tienti

Benjamin Tienti

1981 Almanya doğumlu. Berlin’de yaşayan yazar, çeşitli okul ve özel eğitim kuruluşlarında eğitmenlik yapmaktadır. Salon Salam, mahlasla yazdığı kısa öykülerinin yanı sıra bir yetişkin romanı bulunan Tienti’nin gençler için yazdığı ilk kitap.

“Bu bir soygundur!” Bankada, bankonun önünde duran Hani böyle bağırır. Ama meyve bıçağını çekmesiyle, bıçağın güvenlik görevlisi tarafından elinden alınması bir olur. Karakolda ve Çocuk Bürosu’nda ısrarla susan 12 yaşındaki Hani, genç sosyal hizmetler görevlisi Mira’nın pelüş oyuncak dolu divanında, delice eylemini, “hapse atılmak istiyorum” ile gerekçelendirir. İyi de neden?

Bunu, Benjamin Tienti’nin, Fransız-Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülen ilk gençlik romanı Salon Salam, Biri Daima Özeldir’in çarpıcı açılış sahnesinden sonra Hani’nin ağzından öğreniyoruz. Onun dobra, bazen inatçı, bazen de kırılgan ama en zor anlarda bile enerji saçan, kara mizaha meyilli sesinden dinliyoruz hikâyeyi:

Hani’nin aniden ortadan kaybolan annesi aylardan beri iş gezisindedir. Aile işletmesi Salon Salman ya da herkesin diline yapışmış haliyle Salon Salam’da berberlik yapan, işleri başından aşkın babadan öğrenebildiği bu kadardır, en azından. Haliyle, yakın zamandan beri yeniden yatağını ıslatmaya başlayan ve anaokulunda sorunlar yaşayan küçük kardeşiyle ilgilenmek ona kalır. Mamo’ya annenin yokluğunu unutturmaya çalışan Hani, ev işlerini de omuzlar. Ancak rastlantıyla annesinin aslında gezide değil, cezaevinde olduğunu öğrenince, kolay kolay yılmayan kızın sabrı taşar. Artık yetişkinlerin ondan gerçekleri saklamasına daha fazla seyirci kalmayacaktır. Berber dükkânının arka tarafında tuhaf işler çeviren İbo Amca’nın karşısına dikilmesi de Hani’yi yıldırmaz. Başta gerçeklerin üzerine bodoslama yürüse de sonunda büyük bir cesaret, Mira’nın yardımı ve müthiş bir yaş günü partisiyle olayları hal yoluna sokmayı başarır.

Benjamin Tienti, sıra dışı bir gözlem gücüyle ve yargılamak yerine anlamayı seçen, insanları güçlü ve zayıf yanlarıyla birlikte resmeden kucaklayıcı yaklaşımıyla bu çarpıcı gençlik romanında cezaevinde ebeveyn, göçmenlik, yabancı düşmanlığı, uyuşturucu ticareti gibi yakıcı toplumsal sorunlara eğilirken, sıcak bir aile hikâyesini heyecanlı bir polisiyeyle zekice harmanlıyor. Hikâye, genç insanların sarsıcı hayat deneyimleri üzerinde düşündürürken, Barbara Jung’un esprili vinyetleri acıyı mizahla dengeleyen kitabı tamamlıyor.

 

Arka Kapak Yazısı:

On iki yaşındaki Hani, babası ve küçük erkek kardeşi Mamo’yla birlikte, babasının amcasıyla ortak işlettiği berber salonunun üstünde oturuyor. Baba saç keserken, İbo amca başka işler çeviriyor. Hani, kayıp annesinin cezaevinde, sorumlusunun da amcası olduğunu öğrenince çılgın bir plan yapıyor. İşler iyice sarpa sararken şansına karşısına sosyal hizmet uzmanı Mira çıkıyor ve “Salon Salam”da sonunda her şey yine, neredeyse rayına oturuyor.

2018 Alman-Fransız Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülen Salon Salam, Biri daima özeldir göçmenlik ve cezaevinde ebeveyn gibi konulara klişelere hiç başvurmadan eğilirken, bize aykırı olduğu kadar da sevgi dolu bir ailenin hikâyesini anlatıyor.