Sevgi nereden gelir?

Daniela Kulot

Eserleri 20 dilde basılan, dünyaca tanınmış sanatçı Daniela Kulot’un yazıp çizdiği Sevgi nereden gelir? okurlarını sevginin kaynağına heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor. Sincap, geyik ve ördekle birlikte duyguların en güzelinin peşine düşüyor, sevginin her rengine kucak açan, hayal gücüne geniş yer bırakan resimli sayfalarda uzun uzun oyalanıyoruz. Ve aradığımızı buluyoruz! Sözün duruluğunda, dilin melodisinde, mimiklerin büyüsünde, çeşitliliğe olan vurguda…

Büyükler tarafından küçüklere sesli okumaya son derece elverişli Sevgi nereden gelir? her yaştan insanın en temel ihtiyacına karşılık gelen bir hediye niteliğinde!

Kitaba göz at

Kitaba özel etkinlik

 

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Sayfa Sayısı

32

Boyutlar

30×21 cm

Kağıt Cinsi

mat kuşe

ISBN

978-605-81111-1-4

Yayın Tarihi

Mart 2019

Yazar/Çizer Hakkında

Daniela Kulot

Daniela Kulot

Grafik tasarım ve illüstrasyon eğitimi gören sanatçı serbest ressam, yazar ve çizer olarak çalışmaktadır. Yazıp çizdiği resimli çocuk kitaplarından bazıları çizgi filme ve tiyatroya uyarlanmış, birçoğu yirmiden fazla dile çevrilmiştir.

Sevgi ihtiyacı ve arayışı insanlık kadar eski. Kaynağına ilişkin soruysa felsefi nitelikte. Duyguların bu en güzeli sayısız bilimsel ve sanatsal çalışmanın yanı sıra hepimizin merak konusu. Çocuklar bu meraktan muaf değil. Biz yetişkinler bazen, onlara nasıl yanıt vereceğimizi bilemezsek de…

İyi ki, derin mevzuları, en küçükler için dahi anlaşılır kılan resimli kitaplarıyla tanınan, eserleri yirmiyi aşkın dilde okunan Daniela Kulot, Sevgi nereden gelir? sorusuna da eğilmiş.

Ortaya çıkan kitap, bazı soruların birden fazla yanıtın olabileceğini şaşırtıcı bir berraklıkla, çok ikna edici bir o kadar da tatlı biçimde gözler önüne seriyor.

Sincap, geyik ve ördek çocuk ruhlu üç arkadaş. Birlikteyken içlerini saran sıcacık duygu zihinlerini meşgul eder. Sonunda işin aslını öğrenmeye karar verirler. Koyuldukları yolda karşılarına çıkan her canlıya aynı soruyu yöneltirler: Sevgi nereden gelir? Ama rastladıkları canlılar kadar aldıkları yanıtlar da çeşit çeşittir. Yaşlı ağaca kalsa sevgi, yağmur gibi gökten boşalır. Yavrusunun başındaki bitleri ayıklayan maymun anneye göre sevgi başın üstünde oturur. Nehirdeki balık sürüsüyse sevginin birlikten doğduğu fikrinde. Ya kesesindeki bebeğe işaret eden kanguru? Onun, sevginin karından geldiğine şüphesi yok.

Karınlarını dinleyince sadece acıktıklarını ve susadıklarını fark eden ördek ve sincap hiç de aynı görüşte değil. “Bir de bana sorun,” der geyik. “Benim karnım karın ağrısıyla dolu.”

Geyiğin sıkıntısı ve onu rahatlatma çabası küçük kafadarlara peşinde oldukları soruyu bir süreliğine untturur gibi görünür, ama aslında sevginin kaynağına hiç olmadığı kadar yaklaştırır…

Öyle ya, sevgi hiçlikten değil, ihtiyaçtan doğar. Huzura, güvene, korunmaya, iletişime, sıcaklığa, dayanışmaya, temasa… Farklı yaşam koşulları farklı ihtiyaçlara, farklı ihtiyaçlar farklı sevgi biçimlerine karşılık gelir. Sevme becerisi ihtiyaçlar konusunda farkındalıkla, saygıyla gelişir. Nihayetinde sevgi emektir.

Üstelik bunu çocuklara, hiç böyle kuru cümlelere başvurmadan anlatmanın şahane bir yolu var. Biraz zaman ayırın, huzurlu bir köşeye çekilin sonra da iyice birbirinize sokulup, Sevgi nereden gelir? kitabının rengarenk, ayrıntı ve ifade dolu sayfalarını çevirmeye başlayın…

Arka Kapak:

“Sevgi nereden gelir?”

Sincap, geyik ve ördek bunu mutlaka öğrenmek istiyor!

Bu sorunun peşine düşüp yola koyulurlar. Yanıtı bulacaklar mı?

Henüz küçücükken bile, insan için çok önemli olan, duyguların en güzeli hakkında bir kitap.

“Sanatçı, söz ve resimlerle öyle bilgece oynuyor ki kitap önerilmeyi kesinlikle hak ediyor!” Eltern Dergisi

“Resimler hayatın kendisi tarafından çizilmiş gibi… Belli ki, Daniela Kulot, ne çizdiğini çok iyi biliyor.” Die Zeit

“Bu resimli kitap hayata bir aşk ilanı.” Papillionis