Sonraki Raunt

Will Gmehling

Bukowskiler güçlükleri yeniyor

Çıktığı yıl, yazarımız Will Gmehling’e Uluslararası Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü kazandıran Haydi Havuza’dan sonra, Bukowski ailesinin yeni bir serüveniyle karşınızdayız.

Büyük ve küçük edebiyat severlerin iple çektiği Sonraki Raunt’ta hayallerine adım adım yaklaşan Alf, Katinka ve Robbie kardeşlerin heyecanlarına ortak olmakla kalmıyor, önlerine çıkan engelleri aşmaya çalışırken olgunlaştıklarına da şahit oluyoruz.

Tanınmış yazar Will Gmehling, genç okurlarını yine zor ekonomik şartların ezemediği gururlu ve mücadeleci bir emekçi ailesinin gündelik yaşamına dahil ediyor. Ama bunu yaparken, bağımsız olarak da okunabilen, mizahla harmanlanmış heyecanlı bir macera kurgulamayı da başarıyor.

Kısacası Sonraki Raunt, çocuk ve gençler için usta işi bir roman arayan herkese tavsiye olunur!

Sonraki Raunt Kitaba Göz at

Sonraki Raunt etkinlik dosyası

Kitap Detayları

Çevirmen

Çizer

Sayfa Sayısı

160

Boyutlar

14 x 21cm

Cilt Tipi

Karton Kapak

Kağıt Cinsi

Holmen 70 gr

ISBN

978-625-8362-04-6

Yazar/Çizer Hakkında

Will Gmehling

Will Gmehling

1957 doğumlu Alman yazar Bremen ve Köln’de yaşıyor. Sanatsal üretimine ressam olarak başlayan Gmehling, 1998’de ilk çocuk kitabı yayınladıktan sonra bütünüyle çocuk ve gençlik edebiyatına yöneldi. Birçok dile çevrilen eserlerinde ekonomik ve sosyal olarak dezavantajlı kesimleri konu eden yazar, sıkça katıldığı okul ve okuma etkinlikleriyle de bu kesimlerle buluşmaya özel bir önem veriyor.

Haydi Havuza kitabını okuyanlar bütün bir yazı açık yüzme havuzunda geçiren Bukowski kardeşlerle çoktan tanıştı bile. Ama bu fırsatı kaçırmış olanlar da, artık 5. sınıfa giden Alf, kibar Parislilere özenip çılgınlar gibi Fransızca çalışan Katinka ve şişe toplayıcılığına iyice merak salan Robbie’yle birlikte Sonraki Raunt’a katılıp heyecanlı bir maceraya atılmaya davetli…

Gelen sonbaharla birlikte kardeşlerin hayatında birçok şey değişti. Alf, bir kick boks stüdyosuna kayıt olduğundan beri okul ile sporu birlikte götürmenin zorluklarıyla boğuşuyor. Bir de onda kalp çarpıntısına yol açan güzel Joanna var tabii…

Amerika’dan gelen Carl amcayla uzun uzun zaman geçirmek tüm kardeşler için yeni bir deneyim. Ama asıl Katinka’ya gün doğuyor. Çünkü amcası nişanlısıyla Paris’e gitme planları yapıyor. Her şey yolunda giderse, belki o da bu seyahate dahil olabilir…

Tabii her şey yolunda gitmiyor. Özellikle de Robbie için. Bir evsizle arkadaşlığını ilerletip tıpkı onun gibi sokakta şişe toplamayı kafasına koyduğundan beri ailesi epey endişeli.

Halbuki zaten yeterince dertleri vardı. Annenin yeni patronu tam bir pislik gibi davranıyor. Çalışanlarını kapı önüne koymayı planlaması Bukowskilerin huzurunu iyice kaçırıyor.

Ama kardeşlerin olanlara öylece seyirci kalacağını sananlar yanılıyor. Onlar zor ekonomik şartlar altında büyürken dayanışmayı, mücadeleyi ve kaderlerini kendi ellerine almaları gerektiğini çoktan öğrenmiş bile. Hain patronu gizlice takip etmeye başlayan Alf, Katinka ve Robbie’nin başına birbirinden heyecanlı olaylar gelirken, sadece gerçeklere yaklaşmakla kalmıyorlar. Aynı zamanda kendi güçlü ve zayıf yanlarının farkına varıyor, kardeşlik bağlarını sınıyor ve önemli hayat deneyimleriyle donanarak büyüme yolculuklarına devam ediyorlar.

Ödüllü yazar Will Gmehling, Haydi Havuza’dan sonra Sonraki Raunt’ta da emekçi bir ailenin gündelik yaşamıyla kâh gülümseten kâh kahkaha attıran bir macerayı aynı kurguda ustaca birleştiriyor.

Çok sevilmesini neye borçlu olduğunu bakın kendisi nasıl açıklıyor. Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görüldüğünde yaptığı konuşmasında şöyle diyor: “Yazarken, metinlerimin pedagojik açıdan değerli olup olmadığıyla ilgilenmiyorum.” Will Gmehling gerçekten de didaktik değil edebi kaygılarla yazıyor. Özellikle de gerçekçi, sempatik karakterler yaratmakta usta o. Bu yüzden Haydi Havuza’da Alf, Katinka ve Robbie ile tanışan okurlar, bu şahane kardeşlerin devam maceralarını iple çekiyor.

Sonraki Raunt hem Will Gmehling’in sadık okurlarına bir armağan, hem de çocuk ve gençler için iyi edebiyat peşinde olan herkese hitap ediyor.

 

 

Arka Kapak:

Alf, Katinka ve Robbie’nin yüzerek geçirdikleri uzun yaz sona erdi. Günler kısaldı ama heyecan sürüyor… Sonunda boks salonuna kayıt olan Alf, kendini daha iyi tanımaya başlıyor. “Çelik gibi bir irade”ye sahip kız kardeşi Katinka, öğrenmeye can attığı Fransızcanın belini kırmak için gerçek bir Parisliden yardım alıyor. Farklı bir çocuk olan hayalperest Robbie içinse hiçbir mesafe uzak değil. Kısacası, bu sonbahar çok şey oluyor. Şimdi de kardeşlerin anneleri, istasyon fırınındaki işini kaybetmek üzere. Oh là là! … Bir şey yapmalı!

Bizi, ödüllü romanı Haydi Havuza’da mücadeleci Bukowski kardeşlerle tanıştıran Will Gmehling, herkesi Sonraki Raunt’a davet ediyor.