Tavşanla Yolculuk

Benjamin Tienti

Benjamin Tienti, Salon Salam’dan sonra yeni romanı Tavşan’la Yolculuk’la Ginko Çocuk’ta heyecanlı bir yol hikayesi anlatıyor.

Farklı dünyalardan gelen, farklı sorunlarla baş etmekte zorlanan iki ergen: Biri kendi içine kapanmayı, diğeri havaya tekvando tekmeleri savurmayı tercih ediyor. Gerçeklerden kaçmak ve birbirlerinden hoşlanmamak için ikisinin de fazlasıyla nedeni var. Gerçi sonra (en sonda) tersi oluyor… Ama öncesinde Benjamin Tienti iki çocuğu, yanlarında bir tavşanla kovalamacalar, sürprizler ve birbirinden ilginç karşılaşmalarla dolu nefes kesen bir yolculuğa çıkarıyor.

Bu nefes nefese maceraya katılan okur, iki gencin kırılgan iç dünyasına da yolculuk ediyor. Kadına yönelik şiddet, dağılan aileler, göçmenlik gibi çetrefilli sorunlara değinmekten kaçınmayan Tienti, klişelerden uzak durarak genç insanların gözünden ne siyah-beyaz ne de pespembe tanıyan hayata bakıyor…

TavsanlaYolculuk Kitaba Göz at

Tavşanla Yolculuk etkinlik dosyası

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Sayfa Sayısı

220

Cilt Tipi

Karton Kapak

Kağıt Cinsi

70 gr Enso

ISBN

978-605-06409-3-9

Yazar/Çizer Hakkında

Benjamin Tienti

Benjamin Tienti

1981 Almanya doğumlu. Berlin’de yaşayan yazar, çeşitli okul ve özel eğitim kuruluşlarında eğitmenlik yapmaktadır. Salon Salam, mahlasla yazdığı kısa öykülerinin yanı sıra bir yetişkin romanı bulunan Tienti’nin gençler için yazdığı ilk kitap.

Futbol oynamayı değil yemek yapmayı seven, yaşıtlarıyla pokemon kartları değiş tokuş etmektense evcil tavşanıyla zaman geçirmeyi tercih eden bir oğlan… Kendi hayatını yaşamak zorunda olduğunu ileri süren, evrene enerji göndermekle meşgul bir anne… Karısı evi terk ettiğinden beri evdeki boşlukla baş etmekte zorlanan, yoğun işi nedeniyle çocuğuna çok az zaman ayırabilen bir baba… Eski eşi tarafından şiddet gördüğü için yardıma ihtiyacı olan göçmen bir kadın… Annesiyle babasının ayrılmasını kabullenemeyen, yabancı bir ailenin yanına sığınmayı hazmedemeyen tekvandocu bir kız çocuğu…

Almanya’nın umut vaat eden genç kuşak yazarlarından Benjamin Tienti tüm bu figürleri hüzünle mizahı, heyecanla duyarlılığı harmanlayan aksiyonu yüksek bir kurguyla bir araya getirmekle kalmıyor, hepsine ikna edici karakterler kazandırmayı da başarıyor.

Andrea, tavşan Maikel ile birlikte babasıyla yaşıyor. Üçlünün biraz sıra dışı olsa da pekâlâ huzurlu bir aile hayatı var. Fidaa ve annesi yanlarına taşınınca da önceleri her şey yolunda görünüyor. Ta ki Fidaa yanlışlıkla Maikel’i kucağından düşürünceye dek.

Tavşan Maikel’in uyutulması gündeme gelince Andrea’nın dünyası başına yıkılıyor. Artık ona yardım edebilecek tek kişi var: Annesi. Ama o da kilometrelerce uzakta yaşıyor.

Salon Salam’la Fransız-Alman Gençlik Edebiyatı ödülü alan Tienti, Tavşanla Yolculuk’ta heyecanlı bir yol hikâyesi anlatıyor. Zıt iki gencin atıldığı macera dolu yolculuk dostluğa çıkarken, havalı yerine hassas bir dil kullanmayı tercih eden Tienti, her yönüyle sahici kılmayı başardığı kahramanlarını yol boyu gerçek dünyanın farklı renkleriyle tanıştırıyor…

 

Arka Kapak:

Andrea’nın, içine kıvrıldığında dertlerini unuttuğu bir kolisi ve tüm sevgisini verdiği yaşlı bir tavşanı var. Annesi evden taşındığından beri babasıyla birlikte kendine yeni bir düzen kurmaya çalışıyor. Ama baba, Suriyeli bir anneyle onun tekvandocu kızı Fidaa’ya evlerini açınca her şey tepetaklak oluyor. Sonunda tavşan Maikel kendini bir soğutma çantasında Andrea ile yollarda buluyor. Peşlerinde de Fidaa… İki kaçak çocuk, tavşanı kurtarmak için çıktıkları yolculukta birçok sıra dışı insanla tanışmakla kalmıyor, kendileriyle yüzleşip birbirlerine güvenmeyi de öğreniyor.

Ödüllü romanı Salon Salam ile tanınan Benjamin Tienti, Tavşanla Yolculuk’ta yine heyecanı dorukta,duyarlılığı tam dozunda bir macera ile okurun gönlünü fethediyor.