Yaşlı Adam ve Deniz Tatili

Jens Sparschuh

Ernest Hemingway’in Yaşlı Adam ve Deniz romanı, hepimizin bildiği bir klasik. Peki ya Yaşlı Adam ve Deniz Tatili? Usta edebiyatçı Jens Sparschuh, yeni çocuk romanının daha başlığından anlaşıldığı gibi gençler için yazdığında da göndermelerle dolu dil oyunlarına başvurmaktan kaçınmıyor. Sevginin gücüne odaklanan macera dolu hikâye, çocuk ve gençlerle iletişimsizlik, arkadaşlık, yaşlılık ve yalnızlık üzerine düşünüp sohbet etmek için zengin fırsatlar sunuyor.

1988’de Anna-Seghers Ödülü’ne, 2018’de Prix Chronos’a, 2019’da hem Ernst Reuter hem Günter Grass Ödülü’ne layık görülen yazar bu kitapta yine ödüllü çizer Julia Dürr ile işbirliği yapmış. Dürr’ün karikatürü andıran çizimleri hikâyeye ekstra bir porsiyon mizah katmış.

Kitaba göz at

Yaşlı Adam ve Deniz Tatili etkinlik

Kitap Detayları

Çizer

Çevirmen

Sayfa Sayısı

160

Boyutlar

16 x 21 cm

Cilt Tipi

Karton Kapak

Kağıt Cinsi

Holmen 70 gr

ISBN

978-605-705-70509-2-2

Yazar/Çizer Hakkında

Jens Sparschuh

Jens Sparschuh

Jens Sparschuh’un çocukluğu Doğu Berlin’de geçirdi. Leningrad’ta felsefe eğitimi alan yazar Humboldt Üniversitesin’de felsefe doktorası yaptı. Berlin’de serbest yazarlık yapan Sparschuh’un yetişkinler ve çocuklar için yazdığı kitapları birçok dünya diline çevrildi. 1988’de Anna-Seghers Ödülü’ne layık görülen yazar 2018’de Prix Chronos, 2019’da Ernst Reuter Ödülü ve Günter Grass Ödülü’nü kazandı.

Polke ailesi tatile hazır. Bavullarını toplayıp her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlamışlar. Ama tam yola çıkacakken çok önemli bir meseleyi gözden kaçırdıklarını fark ediyorlar. Kalacakları pansiyon evcil hayvan kabul etmiyor, hâlbuki kızları Anjelina’nın küçük bir ginepigi var. Sonunda komşuları yaşlı Bay Möhring’i, ginepig Otti’ye geçici süreliğine bakmaya razı ediyorlar. Anjelina ne olur ne olmaz diye Bay Möhring’e kalın ginepig bakım rehberini de bırakıyor. Ve sahiden: Uzun süre kimseyle iletişim kurmamış olan yaşlı adam ilk anda küçük ginepige nasıl göz kulak olacağını hiç mi hiç bilemiyor. İmdadına koca bir maydanoz demetiyle kapının önünde biten Bayan Waller yetişiyor. Ama o da tatile çıkmak istiyor. Hem de Bay Möhring’le birlikte.

Onlar hayallerinin peşinden giderken ilginç rastlantılar, komik olaylar birbirini kovalamaya, işin içine yeni insan ve hayvanlar karışmaya başlıyor.

Anna Seghers Ödülü, Ernst Reuter Ödülü, Prix Chronos, Günter Grass Ödülü gibi önemli ödüllerin sahibi Jens Sparschuh, çocuk ve gençler için yazarken de nitelikli edebiyattan vazgeçmiyor. Kafiyeli ve kinayeli konuşturduğu ginepig Otti, büyük küçük herkese keyifli bir okuma deneyimi vaat ediyor. Bunda Julia Dürr’ün mizah dolu çizimlerinin de payı büyük.

Arka kapak:

Alman edebiyatının tanınmış kalemi Jens Sparschuh’dan çocuklara harika bir armağan!

Polke ailesi ilk defa deniz kenarında tatil yapacak. Anjelina ve can dostu ginepig Otti heyecandan yerinde duramıyor. Ama son anda konaklayacakları pansiyonda evcil hayvan kabul edilmediği ortaya çıkıyor. Her şey tepe taklak oluyor…

Sonunda yalnızca Anjelina ve Otti değil, yardımsever yaşlı komşu Bah Möhring de karmaşa ve heyecan dolu bir maceraya atılıyor. Dostluk, yalnızlık ve sevgi üzerine düşünürken gülmek garanti, çünkü Otti dünyanın en hazırcevap ginepig’i, üstelik dil oyunlarına bayılıyor!