Blog

Süper İyi Günler: Kimsesiz

Ginko Çocuk‘tan yine harika bir kitap daha! “Kimsesiz” adlı bu kitap sokakta yaşayan kimsesiz bir adamın bir günü üzerinden ilerliyor. Benim oldukça önemli bulduğum bu kitap evsizlerle çalışan yazarın çalışmalarından doğmuş, çok da iyi olmuş. Daha önce sokakta yanından geçiverdiğimiz ya da haberlerde bir şeyler duyduğumuz evsizlerle ilgili herhangi bir kitaba rastlamamıştım. Bu nedenle böyle bir kitabın dilimize çevrilmiş olmasını çok çok önemli buluyorum. Kimsesiz’i Sarah V. yazmış, Claude K. Dubois resimlemiş, Ferhat Sarı ise Türkçeye çevirmiş sonuçta ortaya her yaşa hitap edebilen güzel bir eser çıkmış.

Kimsesiz, öncelikle çok resimli ve az yazılı bir kitap. Suluboya dokunuşlarına sahip sade-güzel çizimleri ve az ama öz metni ile derdini öyle güzel anlatıyor ki hayran kalmamak imkansız. Kitap boyunca şehrin sokaklarında Kimsesiz’in peşine takılıyoruz ve hayatın bambaşka bir yönüyle yüzleşiyoruz. Bir okur olarak evsiz olmanın bütün o zorluğunun yanında kimsesiz hatta kimliksiz olmanın ne kadar acı olduğunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Tabii yüreğimizi ısıtan küçük şeyler de olmuyor değil kitabımız bu küçük şeylerin önemini de gayet iyi kavratıyor bizlere. Toplumsal bir gerçeğe harika bir şekilde dikkatleri çeken bu güzel kitap sadece yetişkinler için değil çocuklar için de çok uygun. Kesinlikle tavsiye ederim!

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uygulama: Bağımsız Atölye